SVJ a Družstvo Malenická 1785-7 : > členské schůze > Zápisy do 2014 > 2003

Bytové družstvo Malenická 1785-7

Zápis z jednání členské schůze BD MALENICKÁ 1785 -7 ze dne 2. 12. 2003

Členská schůze byla svolána představenstvem bytového družstva (PBD) a konala se v jídelně ZŠ Campanus, Jírovcovo nám. 1782, Praha 4 od 18:30 hodin. Schůzi řídil předseda PBD pan Petr Jaroš a za PBD byly dále přítomné paní Irena Nováková, Hana Kopecká, Saša Seidlová a Ing. Lenka Vichnarová.

Program členské schůze:

  1. Registrace členů BD
  2. Volba zapisovatele a hlasovací komise
  3. Revitalizace a regenerace objektu – promluví host – odborník
  4. Dotazy a diskuse členů družstva s přednášejícím
  5. Stručná informace PBD o aktuálním stavu dle požadavků některých členů ze dne 30.9.2003
  6. Přijetí usnesení k revitalizaci pro příští období
  7. Navýšení příspěvků do FO - návrhy a skutečnost
  8. Přijetí usnesení k navýšení FO pro příští období
  9. Přijetí usnesení k platbám za změnu v užívání bytu
  10. Jiné informace PBD

Ad 1) Přítomno bylo 45 členů BD z celkových 65 členů BD, tj. schůze byla schopná usnášení. Seznam přítomných dokládají prezenční listiny v příloze zápisu.

Ad 2) Jako zapisovatel se přihlásil pan Miroslav Prajer a ke sčítání hlasů paní Dana Havlová. Proti těmto osobám nebyly námitky.

K programu členské schůze vznesl námitku pan Stanislav Lauer - požadavek PBD na předložení písemných dotazů označil za diskriminující. Tento požadavek měl omezit duplicitu otázek k bodu č. 5 programu, který byl pouze informativní a nepřijímalo se k němu samostatné usnesení. K ostatním bodům programu a vždy před každým hlasováním měli členové BD neomezenou možnost vyjádřit se. Namítl také, že pozvánku obdržel do své schránky jen pár dnů před jejím konáním, čímž nebyla dodržena zákonná čtrnáctidenní lhůta. Podle čl. 39 bodu č. 4 stanov se svolání členské schůze oznamuje zveřejněním, tj. vyvěšením na určeném místě v domě, což PBD učinilo v pátek dne 14. 11. 2003. Následné vložení pozvánek do jednotlivých schránek bylo jen připomenutím termínu konání schůze. Námitky pana Lauera byly proto shledány jako neopodstatněné.

Na návrh kontrolní komise byl poslední bod programu doplněn o přijetí stanoviska k odvolání Ing. Jiřího Sobíška k zamítnutí jeho žádosti o stavební úpravy v domě 1786.

Ad 3) Hostem schůze byl Ing. Josef Sedláček, zastupitel MČ Praha 11, předseda komise "fondu podpory regenerace". Seznámil přítomné s možností čerpání půjčky z fondu Městské části Prahy 11. Uvedl podrobné podmínky, za kterých lze tento výhodný zdroj financování revitalizace domů získat. Měl možnost se předem seznámit se všemi podklady a cenovými nabídkami i s postupem PBD při přípravě záměru revitalizace. Nestranně zhodnotil úroveň přípravy jako velmi kvalitní a vysoce nadstandardní, místy až nadbytečně detailní. Vyjádřil názor, že kdyby členská schůze odsouhlasila realizaci akce již letos včas (před uzávěrkou přihlášek), získalo by naše BD půjčku od fondu revitalizace bezpochyby již na rok 2004 (z 30 mil. Kč bylo rozděleno pouze 15 mil. Kč). Ing. Sedláček také poukázal na možné následky, pokud by oprava byla odkládána na další roky. Podpořil postup, kdy výměna oken předchází zateplení pláště domu. Připomněl, že uzávěrka žádostí je vždy do 31. 10. a zdůraznil neopakovatelnost každoročně vypisovaných podmínek. Zmínil i možné nebezpečí z prodlení, neboť na půjčku není právní nárok. Podmínky půjčky se každoročně zpřísňují a závisí na momentální ekonomické situaci MČ Prahy 11 i na politické vůli.

Ad 4) V diskusi s přednášejícím vystoupila celá řada členů. Dotazy se týkaly zejména způsobu financování revitalizace domu, možného zadlužení u MČ Prahy 11 a potřeby navýšení plateb do fondu oprav. Diskuse byla ukončena v 19:30 hodin.

Ad 5) Petr Jaroš přítomným připomněl informace o závadách domu, které byly zjištěny znaleckými posudky a následně potvrzeny i odbornými firmami. Vážné jsou závady střechy - utržená krytina, uvolněné ukotvení a nebezpečí protržení izolace (předběžná kalkulace opravy cca 150 tis. Kč) a poškození lamel na zateplení štítu domu 1785. Oprava lamel právě probíhá a na ni navazuje oprava těsnění mezi panelovými spárami, která omezí zatékání do objektu. Konstatoval nevyhovující stav nebytových prostor v domě po jejich zmapování. Navrhnul zrušení obou nevyužívaných prádelen a prozatím jednoho mandlu s tím, že PBD připraví jejich komerční využití. Informoval o vyloupení kanceláře PBD a dalších úmyslných škodách způsobených v poslední době na majetku BD. Pro zabezpečení dokumentů uložených v kanceláři BD budou přijata příslušná bezpečnostní opatření. Mezi ně patří i urychlené dokončení plánovaného zabezpečení vchodů čipovým systémem a jeho uvedení do provozu. Pan Jaroš odpověděl na dotazy ohledně souvisejících cenových nákladů.

Ad 6) K revitalizaci domu nebylo členskou schůzí přijato žádné nové usnesení, členové poukázali na již dříve přijaté usnesení ze dne 2. 9. 2003, které zůstává v platnosti.

Členská schůze souhlasí se změnou využití některých suterénních místností v domě, konkrétně se zrušením obou prádelen a jednoho mandlu. Souhlasí s likvidací jejich původního technického vybavení a s využitím těchto nebytových prostorů k případnému pronájmu. Náklady na nutné stavební úpravy místností by měl hradit jejich budoucí nájemce. (Hlasování: 42 pro, 0 proti, 3 se zdrželi)

Ad 7) Předseda PBD detailně zdůvodnil nezbytnost navýšení plateb členů do fondu oprav k zabezpečení nutné péče o nemovitost. Jedním z kritérií MČ Praha 11 pro poskytnutí půjčky z fondu regenerace je prokazatelné zajištění 30 % předpokládaných nákladů z vlastních zdrojů. Při nejnižších reálných nákladech 3,7 mil. Kč by mělo BD mít k dispozici 1,250 mil. Kč. Současná výše příspěvků tomu v žádném případě neodpovídá. Proto PBD navrhlo navýšení plateb do fondu oprav tak, aby byla požadovaná částka koncem roku 2004 k dispozici.

Předseda kontrolní komise Eduard Škoda seznámil přítomné členy s výsledky vyhodnocení dotazníkové akce. Akce se zúčastnilo 45 členů BD, tj. 69,23 % všech členů. Proti jakémukoliv navýšení bylo 15 členů, tj. 23,08 % všech členů a 33,33 % hlasujících členů BD. S navýšením v různé výši souhlasilo celkem 30 členů, tj. 46,15 % všech členů a 66,67 % hlasujících členů. Průměrná hodnota navrhovaného navýšení byla zjištěna přepočtem na 1 m2 podlahové plochy bytu a činila cca 12,- Kč na 1 m2 podlahové plochy bytu měsíčně.

V návaznosti na závěr diskuse předložilo PBD tři návrhy:

  1. navýšení plateb do fondu oprav po dobu jednoho roku ve výši maximální hodnoty zjištěné na základě průzkumu - tím se zajistí pokrytí asi 30 % celkových nákladů; při získání půjčky od MČ Prahy 11 tím bude umožněno včasné zahájení revitalizace,
  2. navýšení plateb do fondu oprav o částky navržené panem Stanislavem Lauerem (mírné navýšení), které zajistí potřebné finance až po uplynutí několika let,
  3. ponechání měsíčních plateb do fondu oprav v původní výši bez zvýšení, což by při dnešních cenových relacích umožnilo revitalizaci až za přibližně 12 let.

Ad 8) Členská schůze se usnesla, že na období jednoho roku (od 1. 1. do 31. 12. 2004) dojde k navýšení měsíčních plateb všech členů BD do fondu oprav na částky, které odpovídají hodnotě 27,- Kč za 1 m2 podlahové plochy bytu. Výše měsíčních plateb se u jednotlivých členů zvyšuje podle velikosti jimi užívaných bytů takto:

u přízemních bytů 3+1na částku 1.965,- Kčnavýšení o 942,- Kč
u bytů 3+1na částku 1.943,- Kčnavýšení o 920,- Kč
u bytu č. 21/1787na částku 2.212,- Kčnavýšení o 1.189,- Kč
u garsoniérna částku 929,- Kčnavýšení o 368,- Kč
Peněžní prostředky získané tímto navýšením musí být použity výlučně k revitalizaci domu. (Hlasování: 27 pro, 14 proti, 4 se zdrželi) V důsledku tohoto rozhodnutí dojde v roce 2004 k měsíčnímu navýšení plateb do fondu oprav o 57.859,- Kč, což představuje roční navýšení o 694.308,- Kč. O dalších návrzích se vzhledem k přijetí prvého návrhu již nehlasovalo.

Ad 9) Plánované rozhodnutí o usnesení k platbám za změnu v užívání bytu bylo odloženo na příští členskou schůzi, protože po přijetí usnesení k předchozímu bodu klesl počet přítomných členů pod hranici potřebnou k přijímání usnesení.

Ad 10) Členské schůzi byly doručeny dva písemné příspěvky, které byly předneseny v osobní nepřítomnosti navrhovatelů.

Ing. František Kopecký písemně navrhl, aby na každou opravu nebo investici o hodnotě vyšší než 50 tis. Kč bylo vypsáno výběrové řízení, aby PBD muselo tyto akce řádně zdůvodňovat a aby podmínkou jejich realizace bylo schválení většinou 75 % všech členů BD. K návrhu se negativně vyjádřil předseda kontrolní komise, protože rozhodnutí o zmíněných akcích přísluší vždy členské schůzi, která může podle potřeby stanovit i další podmínky, a před kterou musí PBD navrhovanou akci vždy zdůvodnit. Způsob hlasování je jednoznačně určen obchodním zákoníkem a stanovami BD a navržený princip hlasování odporuje těmto právním předpisům. O návrhu se nehlasovalo pro nízkou účast členů.

Příspěvek Ing. Tomáše Červenky obsahoval velké množství různých témat. Předsedající pan Jaroš zmínil proto jen podstatné body, ke kterým se také hned vyjádřil. Ing. Červenku zastupovala manželka, která částečně hájila i náměty Ing. Kopeckého. Obsah příspěvků se z části řešil již na minulých schůzích, částečně jsou řešeny stanovami nebo v rámci návrhu na jejich doplnění. Paní Červenková k tomu neměla další námitky. O návrzích Ing. Červenky nebylo možné hlasovat pro nízkou účast členů.

S návrhem na úpravu stanov v roce 2004 seznámil za kontrolní komisi přítomné členy pan Eduard Škoda. Před schválením na příští výroční členské schůzi za přítomnosti notáře budou návrhy změn předloženy všem členům BD k vyjádření.

Odvoláním Ing. Jiřího Sobíška proti rozhodnutí PBD nevyhovět jeho žádosti o povolení stavebních úprav v přízemí domu čp. 1786 se bude zabývat příští členská schůze v rámci samostatného bodu programu. Přítomní byli seznámeni s podstatou problému, ale rozhodnutí v této věci nebylo možné pro nízký počet přítomných členů.

V průběhu členské schůze v diskusi k jednotlivým bodům vystoupili zejména:

  1. opakovaně pan Lauer – k navýšení FO a k výběru záloh za čipy – zásadně proti návrhům PBD, doporučil zdrženlivost v opravách,
  2. paní Kubásková – ke vchodovému systému – nesouhlasí s jeho zavedením a zejména měla zásadní námitky s vybíráním záloh za čipy,
  3. slečna Kollářová a Ing. Sobíšek – připomínky k výši nákladů za vchodový systém a k jeho nezbytnosti,
  4. paní Červenková – poukázala na plíseň v bytě i po výměně oken za plastová a měla doplňující otázky k písemným diskusním příspěvkům,
  5. pan Kudrna – vyjádřil pochybnosti o nutnosti evidovat rodná čísla při distribuci čipů,
  6. paní Třísková – navrhla časové omezení navýšení plateb do FO pouze na jeden rok,
  7. někteří další z členů projevili obavy ze zvyšování nákladů s ohledem na nízkou úroveň svých příjmů.

Členská schůze byla ukončena ve 21:35 hodin.

V Praze dne 8. 12. 2003

Zapsal: Miroslav Prajer

Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
© BD Malenická, 2005